Linda 1983. február 28-án született New Yorkban. 8 éves korától énekel. Az iskolában számos Broadway főszerepet játszott (Annie, 42nd street). Klasszikus tanulmányait 12 évesen kezdte a Performing Art Institute of Long Islandben (P.A.L.I.). Ekkortól kezdve már növendék hangversenyeken, TV showkban lépett fel (Long Island Tillys Center, Carnegie Hall, Warner Channel 11 TV Show). Linda tudatosan választotta művészeti középiskoláját: a '80-as évekig az itt forgatott TV sorozatáról világszerte "Fame" néven ismert Boces Cultural Arts Center 600 jelentkezőből választotta őt ki.
1999-ben Linda családjával együtt Magyarországra költözött. 2001-től Komlóssy Erzsébet, a Magyar Állami Operaház Kossuth-díjas művészének tanítványa volt.
17 évesen a Dívák éjszakája című produkcióban együtt lépett fel Magyarország legnépszerűbb énekesnőivel a Budai Parkszínpadon és a Pesti Vigadóban. Hamarosan két filmbetétdal is várta: elénekelte a "Vademberek" c. Bokor Pál film betétdalát, majd Dobray György kérte fel a "Szerelem utolsó vérig" c. játékfilm címadó dalára. A "Szerelem utolsó vérig" és a "Két szív" című dalokat a szerző egyenesen Linda hangjára formálta. A Presser Gábor nevével fémjelzett főcímdal az egész országban hatalmas sikert aratott. Ezek után minden napos vendéggé vált a képernyőn is. Heteken keresztül énekelte a Big Brother főcímét, amelynek hanganyaga két hét alatt dupla-platina lemezes lett Magyarországon. Majd jött egy újabb felkérés, ezúttal Andrew Lloyd Webbertől "Az Operaház fantomja" női főszerepére, hiszen koloratúr szoprán hangjának köszönhetően Christine szerepe sem jelentett akadályt.
2003. decemberében elkészült sokak által várt első szóló albuma, a Number 1. Mousse T. (a "Sexbomb" szerzője), Errol Rieds és Denzel Foster (N' Vogue) éppúgy írt rá dalt, mint Presser Gábor. Az albumon keverednek a stílusok. Kislemez és videoklip a "Holla" és az "És mégis" című dalokból készült. Következő évben a Disney kérte fel, hogy énekelje el "A legelő hősei" című rajzfilm magyar betétdalát, valamint az athéni olimpia tiszteletére is készült egy duett.
Linda rendkívül intenzív és komoly érdeklődést váltott ki külföldön is. Az Egyesült Államok, Anglia, Németország számos neves előadója, zeneszerzője és producere kereste meg. Végül Livingstone Brownnal kezdett el dolgozni Londonban, aki fel is hívta a nagy nevű angol menedzser, Jonathan Shalit (Jamelia, Big Brovaz, Javine, Charlotte Church) figyelmét Lindára. Miután Shalit hallotta Lindát énekelni, rögtön menedzseri szerződést ajánlott. 2004. őszén Linda Londonba költözött, és folytatta a demo felvételek készítését. 2005. novemberében, több nagy lemezkiadó ajánlatának mérlegelése után, Linda végül a Universal Music-kal kötött 5 éves lemezszerződést. Ekkor Amerikába költözött, ahol megkezdődött a komoly munka, a nemzetközi debütáló album anyagának elkészítése.
Első, Amerikában késztett kislemezdala, a Can't Let Go 2007. júniusában lett kész, mely Magyarországon 2008-ban az év legjátszottabb hazai dala lett a Mahasz összesített rádiós listája alapján. Időközben egy duettet is késztett Eric Benét-vel, mely 2008. szeptemberében jelent meg világszerte a Love & Life című Eric Benét albumon.
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.
Király Linda (angol nyelvterületen Linda Kiraly) amerikai-magyar énekesnő. 1983. február 28-án született New Yorkban, az Egyesült Államokban.
Hagyománytartó magyar zsidó származású családba született New York-ban.[1]
Nyolcéves kora óta énekel Amerikában, iskolájában számos Broadway-siker adaptációban kapott szerepet (pl. 42nd Street, Annie). Klasszikus zenei tanulmányait tizenkét évesen kezdte a Performing Art Institute of Long Islandben. Innentől kezdve különböző TV-műsorokban lépett fel: Long Island Tillys Center, Warner Channel 11 TV Show stb. A Fame című, nyolcvanas évekbeli tévésorozatáról ismert Boces Cultural Arts Center 600 jelentkezőből választotta ki. Mire felnőtt, az Egyesült Államok és Anglia számos zeneszerzője és producere kereste meg, hogy együtt dolgozzanak vele.[forrás?]
1999-ben Linda és családja Magyarországra költözött. Édesapja, Király Tamás a Universal dobosa volt 1972 és 1982 között; dobosként feltűnt a Color nevű formációban, egy ideje pedig az EMI lemezkiadó kreatív igazgatójaként tevékenykedik. Édesanyja, Király Gabriella a Cini és a tinik nevű együttes énekesnője volt. Egyik öccse, Király Viktor szintén énekes, a Megasztár negyedik, 2008-as szériájának győztese. Másik öccse, Király Benjamin hobbi szinten foglalkozik zenéléssel.
Linda 2001-től Komlóssy Erzsébet tanítványa volt. Tizenhét évesen a Dívák éjszakája című produkcióban kapott szerepet a Budai Parkszínpadon és a Pesti Vigadóban. Két filmbetétdal feléneklésére is felkérték: Vademberek és Szerelem utolsó vérig. Utóbbit és a Két szív című dalt Presser Gábor készítette el és kizárólag csak Linda hangjára hangszerelte fel. A Szerelem utolsó vérig nagy sikereket ért el az országban. Innentől kezdve Magyarországon befutott sztárként kezelték.
Nem sokkal ezek után Linda felénekelte a Big Brother főcímdalát, mely két hét alatt dupla platinalemez lett. Megkapta az Andrew Lloyd Webber által írt Az Operaház Fantomja főszerepét, Christine-t. 2003 decemberében megjelent első albuma mely a #1 címet kapta. A dalok egy része angol, egy része magyar nyelvű. Linda olyan producerekkel dolgozott együtt mint például Mousse T. (aki Tom Jones Sexbomb című dalát írta), Errol Rieds és Denzel Foster. Presser Gábor is írt dalt az albumra.
Két kislemez jelent meg az albumról: a Holla és az És mégis. 2004-ben a magyarországi Disney megkérte, hogy énekelje fel az A legelő hősei című animációs film magyar változatú betétdalát, ezt követően felkérték még, hogy énekeljen az athéni olimpia tiszteletére duettet Gáspár Lászlóval.
Népszerűsége csorbát szenvedett, amikor egy kosárlabda mérkőzés előtt kiállt, de nem tudta elénekelni a Himnuszt, a közönség kifütyülte. Édesapja segítette ki.[2]
Ezt követően 2004 őszén Londonba költözött, hogy elkészítse első teljesen angol nyelvű albumát. Livingstone Brownnal kezdett el először dolgozni, akinek annyira megtetszett Linda hangja és személyisége, hogy felhívta Jonathan Shalit. Shali, miután hallotta énekelni Lindát, lemezszerződést ajánlott neki. Ezután elkezdődtek a munkálatok, míg végül az amerikai Universal Music a demófelvételek meghallgatása után ötéves lemezszerződést ajánlott Lindának. Első nemzetközi nagylemeze elkészítésében olyan producerek segédkeznek, mint például Rodney Jerkins és D'Mile. Az első kislemezdal, a Can’t Let Go 2007 júliusában került az amerikai rádiókhoz.
Slágerlistás kislemezek [szerkesztés]
|